וויסקי

מקור השם וויסקי הוא מהמילה הגאלית uisge-beatha, שמשמעותה הוא "מי החיים".

המילה וויסקי נכתבת באופן שונה בסקוטלנד וקנדה (Whisky) ובארה"ב ואירלנד (Whiskey).

 וויסקי הוא משקה אלכוהולי, המופק על ידי זיקוק שיכר דמוי בירה העשוי דגנים שונים, בניגוד לברנדי שגם הוא מזוקק, אך לא מבירה העשוייה דגנים אלא מיין העשוי מענבים.

לאחר הזיקוק, מיושן הנוזל לפרקי זמן שונים בחביות עץ אלון המעניקות טעמים, ארומות וצבע.

 בשנים האחרונות חלה עלייה מתמדת בצריכת הוויסקי בעולם ושווקים חדשים נפתחים ומכירים את המשקה הזה.

 קשת הטעמים אשר מציעים הוויסקים השונים, אפשרויות השתייה הרבות והמגוונות וכמובן גם ההנאה שבלגימת משקה איכותי וטוב, הם אלה שהופכים את הוויסקי לפופולרי כל-כך וגורמים לרבים לנסות ולהתאהב במשקה, כי לא קיים בן-אדם שלא אוהב וויסקי, הוא פשוט עוד לא מצא את הוויסקי שלו.

 מדינות הוויסקי: כמו ביין, גם בוויסקי ישנה חלוקה למדינות העולם הישן בוויסקי (סקוטלנד, אירלנד, ארה"ב וקנדה) ולמדינות העולם החדש – מדינות שהחלו בשנים האחרונות לייצר ולצרוך וויסקים איכותיים ומגוונים.

הבולטת שבמדינות העולם החדש היא יפן, שמייצרת וויסקים טובים מאוד שלא נופלים ברמתם מהוויסקים הסקוטיים.
לכל מדינה החוקים וההרגלים שלה בייצרו הוויסקי, מה שהופך אותם לשונים ומעניינים.

 חומרי גלם: בוויסקי משתמשים בשלושה חומרי גלם בלבד.

דגנים: הדגנים השונים מהם מפיקים את הסוכרים הדרושים ליצירת האלכוהול. בסקוטלנד משתמשים בעיקר בשעורה ובארה"ב משתמשים בעיקר בתירס.
מים: למים חשיבות רבה שכן הם המרכיב העיקרי ברוב הוויסקים.
שמרים: האחראים על הפיכת הסוכרים לאלכוהול.

כיום נהוג ברבים מהמזקקות להחשיב את החביות, או עץ האלון, למרכיב רביעי שממנו מייצרים וויסקי שכן חלקן בתהליך חשוב ביותר והן אחראיות על רוב טעמיו ואפיו של המוצר הסופי.

 

תהליך הכנת הוויסקי:

1. הלתתה: בתהליך זה משרים תחילה את הדגנים במים בכדי שיחלו בנביטה. בשלב זה נוצרים אנזימים אשר מאוחר יותר יהפכו את העמילן לסוכרים, הנחוצים לשם יצירת האלכוהול.
את תהליך הנביטה עוצרים ע"י מכת חום אשר מייבשת את הדגנים.

במהלך הייבוש עושים לעיתים שימוש באדמת כבול (Peat) אשר מעניקה מאוחר יותר לוויסקי ריחות וטעמי עשן מיוחדים ובלתי ניתנים לפספוס.
גרעיני השעורה, הנפוצים ביותר מבין הדגנים מהם מייצרים וויסקי, נקראים לאחר שלב זה לתת (Malt).

2. גריסה ובישול המאש: את גרעיני הלתת היבשים גורסים לאבקה המכונה גריסט (Grist), אותה מערבבים במים בטמפרטורה של כ- 68 מעלות ליצירת עיסת-לתת מתוקה המכונה מאש (Mash).

ממיכל המאש מקוררת העיסה לטמפרטורה של כ- 20 מעלות ומועברת למיכלי התסיסה לשלב הבא.

2. תסיסה: במיכלי התסיסה מוסיפים לעיסה שמרים, אשר תפקידם הוא להפוך באופן טבעי את הסוכרים לאלכוהול. תהליך זה אורך בין יומיים ל- 5 ימים ובסופו מתקבל שיכר דגנים בעל אחוז אלכוהול של כ- 5-8% הדומה לבירה ומכונה וורט (Wort).

אורך התסיסה, הטמפרטורה שלה וסוג השמרים משפיעים על טעמי הוויסקי אשר יופק מאוחר יותר.

3. זיקוק: המטרה העיקרית בתהליך הזיקוק היא להפריד כמה שיותר את האלכוהול משאר הרכיבים המצויים בעיסה.

התהליך מבוסס על כך שנקודת הרתיחה של האלכוהול שונה מזו של המים ושל רכיבים שונים המצויים בתוך העיסה, ובחימומה לטמפרטורות שונות, יתאדו חומרים שונים.

ישנן שתי שיטות נפוצות לזיקוק:

זיקוק דודי היא השיטה המסורתית בה מחממים את הנוזל בדוד נחושת בכדי לאדות את האלכוהול לצינור העיבוי הנמצא בחלק העליון של הדוד. בצינור העיבוי מקוררים אדי האלכוהול והופכים חזרה לנוזל בעל אחוז אלכוהול גבוה יותר.

שיטת זיקוק זו נפוצה ביותר בהכנת סינגל מאלטים שונים שכן היא שומרת על הרבה טעמים של הנוזל המקורי ולא פוגעת באופי הוויסקי המופק ממנה.

זיקוק רציף היא שיטה מהירה וזולה בהרבה מהזיקוק הדודי. הנוזל עובר דרך מערכת מיכלים אשר בכל אחד מהם הוא מזוקק מעט. בין המיכלים יש מערכת שסתומים המאפשרת בכל פעם לנוזל לעבור למיכל הבא. הנוזל עובר לפחות פעמיים בין כל המיכלים כדי להגיע לרמת האלכוהול הרצויה. בתהליך זה מיוצר וויסקי גריין העשוי לרוב מחיטה או מתירס והוא משמש בעיקר לערבוב בבלנדים השונים.
הזיקוק בשיטה זו גורם לוויסקי הרבה יותר נייטראלי, חסר טעמים משמעותיים ובולטים ובעל אחוז אלכוהול גבוה בהרבה מוויסקי שנוצר בשיטת הזיקוק הדודי.

4. יישון: התזקיק האלכוהולי המופק בתהליך הזיקוק מועבר לחביות עץ אלון, ליישון של לפחות 3 שנים, אך לרוב לתקופה של למעלה מ- 10 שנים. במהלך תקופת היישון יספוג הוויסקי ארומות, טעמים וצבעים מהחבית. תהליך היישון הוא חשוב ביותר ומעניק בין 60% ל- 70% מן האופי הסופי של הוויסקי.

בסקוטלנד נהוג כיום ליישן בעיקר בחביות אשר היו בשימוש בתעשיית הוויסקי האמריקאי, שם מותר להשתמש בכל חבית רק פעם אחת, אך גם בחביות אשר יושנו בהן יינות שונים, רום ועוד.

5. ערבוב: המאסטר בלנדר (Master Blender), האחראי על יצירת התערובת, מקבל לדגימה את תוכנן של רבות מהחביות המצויות במחסני המזקקה ובוחר מתוכן את אלה שירכיבו, לדעתו, באופן הטוב ביותר את הוויסקי טרם ערבובו ובקבוקו.

רבים נוטים לחשוב כי עבודתו של המאסטר בלנדר מבוצעת רק בתהליך הערבוב של הבלנדדים השונים אך למעשה גם וויסקי סינגל מאלט הוא תערובת של חביות רבות, מאותה מזקקה.

לכן שלב הערבוב מבוצע בכל סוגי הוויסקי השונים, מלבד בקבוקים מיוחדים של חביות בודדות, הנקראים סינגל בארל (Single Barrel).

6. ביקבוק: בתום תקופת היישון ולאחר שהמאסטר בלנדר בחר אילו חביות יועברו לביקבוק, מועבר הוויסקי למיכלים גדולים ל"חיתון" של כמה שבועות, בכדי לאזן את הטעמים השונים מכל החביות ולאחד ביניהם.

בחלק מהמזקקות נהוג לדלל את הוויסקי שיוצא מן החבית ולהוסיף לו מים בכדי לביאו לרמת אלכוהול של 40% עד 46% ורק אז לשלוח אותו לביקבוק.

לאחר שמדביקים עליהם תוויות נשלחים הבקבוקים למדפים הרבים ברחבי הגלובוס.

סוגי הוויסקי הנפוצים:

וויסקי סינגל מאלט (Single Malt):
סינגל מאלט מיוצר אך ורק משעורה ובמזקקה אחת בלבד.
לרוב הוא יהיה ערבוב של חביות רבות מאותה המזקקה, לפי בחירתו של המאסטר בלנדר.
סינגל קאסק (Single Cask) / סינגל בארל (Single Barrel): וויסקי שבוקבק אך ורק מחבית אחת ולא עורבב עם עוד חביות.
וויסקי בחוזק חבית (Cask Strength): וויסקי שלא דולל במים טרם ביקבוקו ובוקבק באותו החוזק שבו יצא מהחבית.

וויסקי בלנדד (Blended Whisky):
וויסקי בלנדד הוא וויסקי שנוצר מערבוב של סינגל מאלט עם וויסקי גריין (Grain), העשוי מחיטה או תירס וזוקק בשיטת הזיקוק הרציף.
הערבוב נועד לכמה מטרות, ביניהן הוזלת המשקה שכן הערבוב עם הוויסקי גריין הזול מורידה את מחיר הבקבוק וכן עידון טעמים שכן הוויסקי גריין הוא נייטראלי יותר וחסר טעמים משמעותיים ובולטים.

וויסקי אמריקאי / בורבון (Bourbon) / וויסקי טנסי ( Tennessee Whiskey):
וויסקי המכיל לפחות 51% תירס.
התירס מעניק לוויסקי מתיקות בולטת האופיינית לוויסקים השונים המגיעים מארה"ב.
כמו-כן השימוש בחביות עץ אלון חדשות בלבד וחרוכות מבפנים מעניק לרוב טעמי וניל וקרמל בולטים.

תגובות
  1. wow gold blog הגיב:

    The planet critically really should analysis a great deal more compared to you, most likely any respected writer. Conserve writing. Many thanks discussing your skill.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s