כלב נובח אינו נושך, הוא רק מבשל: ברודוג – BrewDog

פורסם: 20/04/2012 ב-בירה
תגים: , , , , , ,

BrewDog Logoלפני כמה ימים יצא לי להשתתף בטעימה של בירות מהמבשלה הסקוטית.  את רוב הבירות קניתי ישירות מאתר המבשלה ובעזרתו האדיבה של שחר הרץ התקבצו להם כמה חובבי בירה בביתו של דגן בר-אילן ממבשלת הדובים ולגמו להנאתם.

ברודוג (BrewDog), שנוסדה רק בשנת 2006 ע"י שני חברים צעירים עם חזון מטורף, ג'יימס וואט (James Watt) ומרטין דיקי (Martin Dickie), הצליחה מאז לגדול ולהיות המבשלה הכי גדולה בסקוטלנד שנמצאת בבעלות פרטית, הישג אדיר בתקופה מאוד קצרה.

מההתחלה החליטו שני הצעירים על קו שיווקי פרובוקטיבי ותקיף – ובשילוב הסלוגן "Beer for Punks" ובישול הרבה בירות לא סטנדרטיות במהדורות מוגבלות, קנו לעצמם חובבים רבים ברחבי הגלובוס שרק מחכים לשמוע מה הבירה הבאה שתבושל ומחסלים במהרה את כל הבירות המבושלות ע"י המבשלה.

giliotine-brewdog

אין ספק שהדבר שהגדילו בברודוג לעשות הוא, שמעבר לבירות טובות שניתן למצוא בעוד הרבה מבשלות, הם לקחו גם את הפן השיווקי צעד אחד קדימה ולא רק שהם לא פחדו מייצור פרובוקציות, הם השתמשו בהן בכדי לפרוץ. וזה קרה מהר.
אחת הפרסומות הידועות של המבשלה (מימין) מציגה בקבוק של ברודוג לבוש בכיסוי ראש שחור, עומד לצד גיליוטינה ועורף לבקבוקים של מותגים ידועים את הראש, כשהכיתוב "The Craft Beer Revolution" מתנוסס מעל. חד, חריף וקולע.

שני הצעירים לא נבהלו מההצלחה ומהפרסום וניצלו אותם בכדי לגדול.
לצד פתיחת שבעה ברים בבעלות המבשלה תוך פחות משנתיים, אשר מוזגים אך ורק את הבירות שלהם, הם החליטו בשנת 2011 שהגיע הזמן לגדול והכריזו על תוכנית השותפים "Equity for Punks". התוכנית מציעה לציבור רכישת מניות של המבשלה בכדי לגייס כסף להקמת מתחם בישול גדול בהרבה מזה שקיים היום, אשר מסוגל יהיה לייצר בשלב הראשוני בירה בכמות של 150,000 הקטו-ליטרס לשנה ועם אפשרות גדילה של עד 500,000 הקטו-ליטרס. עלות ההקמה הכוללת של המבשלה החדשה היא כ- 6,100,000 פאונד, והסכום אותו הצליחה המבשלה לגייס מתוכנית השותפים הוא כ- 2,000,000 פאונד. ניחשתם נכון – בתוך זמן קצר כל 90,000 המניות שהוקצו למכירה נחטפו ע"י השתיינים הנלהבים.

המתחם החדש עתיד לקום בחווה שנרכשה ע"י המבשלה מחוץ לעיר אברדין, בשטח כולל של כ- 8 דונם ותוך התחשבות רבה בערכי הסביבה.

שלט שמודיע על הקמת המבשלה החדשה

הבירה החזקה ביותר בעולם.
בסוף נובמבר 2009 הוציאה המבשלה את הבירה "Tactical Nuclear Penguin", אייס ביר בחוזק 32% אלכוהול, שנטען אז שהיא הבירה הכי חזקה בעולם.
אבל השיא לא החזיק מעמד הרבה זמן ותוך כחודש הוציאה מבשלת שורשבראו (נראה לי שמבטאים את זה ככה) הגרמנית בירה בחוזק 40%.

BrewDog - End of History Ice-Beerאנשי ברודוג לא התייאשו והוציאו בפברואר 2010 את "Sink The Bismarck". אייס ביר בחוזק 41%, בכדי להשיב אליהם את התואר הנחשק.
אבל הם לא הסתפקו בזה וביולי 2010 הוציאו את הבירה "The End of History", בחוזק 55% אלכוהול. הם טענו אז שהבירה הזו שברה לא רק את השיא של הבירה הכי חזקה, אלא גם את השיא של הבירה שנמכרה במחיר הגבוה ביותר, כש- 11 מתוך 12 הבקבוקים שהוצאו במהדורה המוגבלת, ואשר היו עטופים בפוחלצים של סנאים, נמכרו ב- 500 עד 700 פאונד כל אחד. (בתמונה משמאל)
לאירגונים נגד התעללות בבע"ח שזעקו נוכח המעטפת הלא-סטנדרטית של הבירה, ענו במבשלה שהפוחלצים הם של חיות שנדרסו וכבר מתו ושהם לא הרגו את החיות למטרה הזו. שיווק פרובוקטיבי כבר אמרנו?

אבל המלחמה לא נגמרה: באוקטובר 2011 הוציאה אותה מבשלה גרמנית שלקחה את התואר בפעם הקודמת, בירה נוספת בשם "שורשבוק 57" שהיא בעלת 57% אלכוהול ובכך קטפה את תואר הבירה החזקה בהיסטוריה בשנית.

נחכה להתפתחויות נוספות, אפשר להיות בטוחים שעוד לא נאמרה המילה האחרונה…

brewdog-beer for punksרשמי טעימה של חלק מהבירות שנטעמו:

BrewDog 77 Lager – לאגר 4.7%, ריח כשות מתקתק עדין ביותר, טעם מאלטי מאוד עדין, טיפה מתכתית. פיניש כשותי עדין ביותר.
BrewDog Trashy Blonde – אייל פירותי 4.1%, ריח כשותי מאוד, בעיקר מנגו (אמארילו). בפה ממש מורגש הכשות, גיזוז עדין מאוד נחמד על הלשון. טעם מאוד מריר/כשותי ופיניש ארוך מאוד מאוד.
BrewDog 5 A.M. Saint – אייל אדמדם 5%, מאוד מאוד כשותית בריח. מקבלים את הכשות לפנים (נראה לי בעיקר קסקייד ואמארילו). הריח גורם לך לצפות לבירה מאוד מרירה אבל בטעם הכשות עדינה מאוד ונעלמת די מהר. קצת מתקתקה, פיניש מריר קצר ועדין מאוד.
BrewDog Alice Porter – פורטר 6.2%, ריח מתקתק עדין, טעם מאוד פירותי שמזכיר קרנבריז וקרמל בשילוב טעמי שוקולד מריר חזקים מאוד, בפיניש מופיעה מרירות שנשארת די הרבה זמן.
BrewDog Hardcore IPA – אינדיה פייל אייל (IPA), חזקה יחסית – 9.2%, ריח כשות עדין של מנגו, מורגש שימוש בהרבה זני כשות, טעם מאוד כשותי, מתוק בשילוב מרירות שהולכת ומתעצמת בסוף וממשיכה לפיניש ארוך ומריר. איזון מדהים של מתיקות ומרירות. גוף מאוד מלא וסמיך המזכיר גוף של אייס-ביר.
Abstrakt AB:08 – בירת שמפניה חזקה 11.8%,בקבוק 1083/7902, ריח טיפה מעושן שמזכיר גבינת קממבר וארטישוק, גוף מלא, טיפה מוגז ומתוק מאוד. מרירות מגיעה בסוף ונשארת זמן רב. כבדה ומתוקה מאוד, האלכוהול לא כ"כ מורגש.
Brewdog Paradox Islay of Arran – סטאוט שיושנה שנה בחביות של וויסקי מהאי אראן, 10%, ריחות שוקולד וקפה, טעם מאוד חזק של קפה שמאפיל על טעמי מאלט ושוקולד מריר. סיומת ארוכה.
Brewdog Paradox Smokehead – סטאוט שיושנה שנה בחביות של וויסקי סמוקהאד מהאי איילה, 10%, ריח חזק מאוד של כבול, טעמי קפה ושוקולד חזקים מאוד, אפטר טייסט כבולי מאוד מורגש! מדהים כמה היישון בחביות מעניק את טעמי הוויסקי לבירה!
Brewdog Tactical Nuclear Penguin – אייס ביר 32%, ריח של חמוצים יפנים עם סויה, מאוד מתוק והאלכוהול מאוד מורגש, טעם מאוד חזק של קרמל, שוקולד. פיניש די קצר.

תמונה מהטעימה

ודבר אחרון – את הבירות עוד אי אפשר להשיג בארץ בגלל מחסור אדיר שלא מאפשר ייבוא שלהן מעבר לכמה מדינות באירופה, אבל אם ייזדמן לכם להגיע לאירופה – מומלץ לנסות. אפשר גם להזמין באינטרנט דרך אתר המבשלה אבל המשלוח מייקר מאוד את המחיר. בעתיד, כשהמבשלה החדשה תיפתח, בטוח שנתחיל למצוא את מגוון הבירות של ברודוג בארץ.

זהו להפעם, תודה על הקריאה, מקווה שנהנתם.

תגובות
 1. DSG הגיב:

  תודה רבה שחלקת איתנו את הבירות! היה כיף!

  רק תיקון קטן: Trashy Blonde הרגילה לא מיוצרת\משווקת לשוק השוודי. ישנה גרסה חלשה יותר של הבירה עם 3.4%, שמיוצרת במיוחד לשוודיה כי אסור למכור שם בחנויות בירות מעל 3.5% (חוץ מבחנויות מונופול האלכוהול הממשלתי).

 2. עמי מ. הגיב:

  כתבה מרתקת. חבל שאי אפשר להשיג את הבירות בארץ.
  הזמנה מחול קצת יקרה לי…

  אשמח להשתתף אם תהיה עוד טעימה בעתיד

  עמי

 3. יאיר דוד הגיב:

  יש לך הערכה מתי יהיה אפשר להשיג את הבירות שלהם בארץ?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s